Укладення контрактів про проходження державної служби

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Загальні положення

Контракт про проходження державної служби є договором між особою, яка призначається на посаду державної служби, та суб’єктом призначення/керівником державної служби, за яким особа зобов’язується виконувати завдання держави та досягти визначених показників результативності, ефективності та якості їх виконання, а суб’єкт призначення/керівник державної служби – створювати належні умови праці, своєчасно та в повному обсязі забезпечувати особу матеріально-технічними ресурсами, необхідними для виконання її посадових обов’язків, що передбачено Законом України «Про державну службу» та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють відносини щодо проходження державної служби.

У разі призначення особи на посаду державної служби, яку віднесено до тих, що супроводжується укладанням контракту про проходження державної служби, невіддільною частиною акта про призначення на посаду є контракт про проходження державної служби відповідно до ч. 9 ст. 311 Закону України «Про державну службу».

Особа, яка укладає контракт про проходження державної служби, реалізує своє право на працю та право на рівний доступ до державної служби (Конституція України).

За загальним правилом призначення держслужбовця на посаду здійснюється безстроково, крім випадків, визначених законодавством України.

Згідно частини 2 ст. 34 Закону України «Про державну службу» cтрокове призначення на посаду здійснюється у разі:

1) призначення на посаду державної служби категорії "А" - на п’ять років, якщо інше не передбачено законом, з правом повторного призначення без обов’язкового проведення конкурсу на ще один строк або переведення на рівнозначну або нижчу посаду до іншого державного органу;

2) заміщення посади державної служби на період відсутності державного службовця, за яким відповідно до цього Закону зберігається посада державної служби;

3) необхідності забезпечення організації та виконання завдань, що мають тимчасовий характер, з укладанням контракту про проходження державної служби (на посади державної служби категорій "Б" і "В");

4) призначення особи, яка досягла 65-річного віку, на посаду державної служби - на один рік з правом повторного призначення без обов’язкового проведення конкурсу щорічно.

Такі контракти є різновидом строкових трудових договорів. Це випливає зі ст. 34 Закону України «Про державну службу», а також прямо зазначено в Постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку укладення контрактів про проходження державної служби» від 17 червня 2020 р. № 494 і в Типовому контракті про проходження державної служби.

Зверніть увагу!

Чисельність посад державної служби в державному органі, на які здійснюється строкове призначення, не може перевищувати 7 відсотків загальної штатної чисельності посад державної служби в державному органі. (ч. 3  ст. 34 Закону України «Про державну службу»).

Сторони та учасники процедури укладення контракту

Сторонами контракту є державний орган в особі суб’єкта призначення або керівника державної служби та особа, яка призначається (переводиться) на посаду державної служби.

Відповідно до ч. 9 ст. 311 Закону України «Про державну службу», контракт про проходження державної служби підписується державним службовцем, з однієї сторони, та суб’єктом призначення/керівником державної служби – з іншої.

Укладення контрактів здійснюється з дотриманням принципів законності, ефективності, прозорості та доброчесності. Під час укладання контракту не допускається звуження обсягу прав особи, визначених законодавством з питань державної служби та законодавством про працю в частині, не врегульованій Законом України «Про державну службу».

Учасниками процедури укладення контракту є:

  • суб’єкт призначення або керівник державної служби;
  • переможець конкурсу на зайняття посади державної служби або державний службовець, що переводиться на відповідну посаду державної служби;
  • служба управління персоналом.

Робота на посаді держслужби, яка передбачає укладення контракту, не може бути типовою та повторюваною (пункт 4 Порядку укладення контрактів про проходження державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 року № 494 (далі - Порядок).

Суб’єкт призначення або керівник державної служби приймає рішення про віднесення посади державної служби до посад, призначення на які здійснюється з укладенням контракту, до прийняття наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу на зайняття такої посади або до заміщення такої посади шляхом переведення.

Служба управління персоналом за дорученням суб’єкта призначення або керівника державної служби складає проект контракту за відповідною посадою державної служби згідно з цим Порядком до прийняття рішення про оголошення конкурсу або переведення державного службовця на таку посаду.

Контракт укладається за формою Типового контракту про проходження державної служби згідно з додатком до Порядку.

У разі відмови особи від підписання контракту про проходження державної служби (у разі укладення) вона вважається такою, що відмовилася від зайняття посади державної служби. У такому разі застосовується відкладене право суб’єкта призначення на повторне визначення переможця конкурсу.

Зміст та процедура укладення контракту

Особа зобов’язана виконувати завдання, визначені контрактом, особисто.

Контрактом визначаються окремі етапи виконання завдань. Про виконання окремого етапу завдання особа звітує у спосіб і в строки, визначені контрактом.

У контракті зазначаються предмет, істотні та додаткові умови, строк дії контракту та реквізити сторін. До контракту додається графік виконання завдань, який є його невід’ємною частиною.

Завдання повинні містити ключові показники результативності, ефективності та якості їх виконання, що відображають кінцевий результат, на досягнення якого спрямовано діяльність контрактника.

Строки виконання завдань та окремих етапів їх виконання визначаються з розрахунку тривалості робочого часу 40 годин на тиждень з урахуванням часу надання особі в установленому порядку відпусток, на які вона набула право відповідно до закону.

Визначені контрактом строки завершення окремих етапів виконання завдань продовжуються на відповідну кількість днів (в межах строку дії контракту), протягом яких особа фактично не виконувала посадові обов’язки у зв’язку з тимчасовою відсутністю, але за нею зберігалася посада державної служби відповідно до законодавства.

У контракті зазначаються предмет, істотні та додаткові умови, строк дії контракту та реквізити сторін. До контракту додається графік виконання завдань, який є його невід’ємною частиною.

Істотними умовами контракту є:

• місце роботи і посада держслужби;

• спеціальні вимоги до осіб, які претендують на посаду держслужби, за якою укладається контракт;

• дата набрання чинності та строк дії контракту;

• права та обов’язки сторін;

• завдання і ключові показники результативності, ефективності та якості їх виконання, строки їх виконання;

• режим праці та відпочинку;

• умови оплати праці;

• відповідальність сторін та вирішення спорів;

• підстави зміни умов, припинення дії та розірвання контракту.

Увага!

Істотні умови контракту повинні відповідати істотним умовам, оприлюдненим в оголошенні про проведення конкурсу.

При укладанні контракту про проходження державної служби з особою, яка призначається на посаду державної служби, державному органу заборонено змінювати істотні умови контракту, оприлюднені в оголошенні про проведення конкурсу.

Умови контракту можуть передбачати виконання особою завдань у приміщенні державного органу (на робочому місці) з поширенням на неї правил внутрішнього службового розпорядку та/або за межами приміщення державного органу (дистанційно), у тому числі з можливістю віддаленого доступу за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій. У разі виконання завдань в дистанційному режимі сторони можуть визначати періоди часу, в які особа зобов’язана бути присутньою в приміщенні державного органу (на робочому місці).

За взаємною домовленістю сторони можуть також визначити додаткові умови контракту про проходження держслужби.

Додатковими умовами контракту, зокрема, можуть бути:

• встановлення випробування з метою визначення відповідності особи займаній посаді;

• направлення особи у службові відрядження;

• умови професійного розвитку особи;

• надання службового транспорту та умови його експлуатації;

• види розумного пристосування для особи з інвалідністю.

Дата набрання чинності та строк дії контракту

Контракт про проходження державної служби набирає чинності з дати, визначеної в акті про призначення на посаду як дата початку виконання посадових обов’язків (Закон України «Про державну службу»).

Строк дії контракту не може становити більше 3 років (пункт 18 Порядку).

За умови належного виконання контракту про проходження державної служби його дію може бути продовжено за погодженням сторін на той же строк, але тільки один раз.

Тобто держслужбовець-контрактник зможе перебувати на одній посаді не більше 6 років.

Продовження контракту оформляють шляхом підписання сторонами відповідних змін до контракту (частина тринадцята статті 311 Закону України «Про державну службу»).

Зверніть увагу!

Додаткова угода про продовження строку дії контракту має бути укладена не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку його дії.

Оплата праці

Відповідно до контракту особа зобов’язується виконувати завдання, а державний орган зобов’язується виплачувати їй заробітну плату згідно із Законом України «Про державну службу».

Розмір посадового окладу визначається відповідно до схеми посадових окладів на посадах держслужби, затвердженої Кабінетом Міністрів. Розміри надбавок за вислугу років і за ранг держслужбовця також визначають у загальному порядку згідно із законодавством про держслужбу.

Умови, розміри та критерії встановлення місячної або квартальної премії відповідно до особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу визначаються згідно з положенням про преміювання у відповідному державному органі.

Контрактнику можуть установлюватися надбавки за інтенсивність праці та/або за виконання особливо важливої роботи відповідно до Положення про застосування стимулюючих виплат держслужбовцям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15.

Процедура укладення та зміни контракту

До прийняття наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу на зайняття певної посади або до заміщення посади шляхом переведення суб’єкт призначення або керівник держслужби приймає рішення про віднесення цієї посади держслужби до посад, призначення на які здійснюється з укладенням контракту.

До прийняття рішення про оголошення конкурсу або переведення держслужбовця на посаду служба управління персоналом за дорученням суб’єкта призначення або керівника держслужби складає проєкт контракту за відповідною посадою державної служби.

З метою узгодження положень проекту контракту між сторонами служба управління персоналом державного органу:

  • організовує обговорення його додаткових умов між особою та суб’єктом призначення або керівником державної служби;
  • готує проект контракту до підписання на основі наданих особою документів.

Контракт укладається до прийняття рішення про призначення на посаду відповідної особи шляхом його підписання сторонами. Контракт укладається у письмовій формі у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких передається особі разом з копією акта про призначення на посаду, а другий зберігається в особовій справі державного службовця.

Контракт укладають за формою Типового контракту про проходження держслужби, наведеною в додатку до Порядку.

Контракт повинен бути підписаний між державним органом, в особі суб’єкта призначення або керівника держслужби та переможцем конкурсу на зайняття посади держслужби або держслужбовець, який переводиться на відповідну посаду держслужби.

Зміни до контракту вносяться в порядку, передбаченому для укладення контракту, шляхом підписання його сторонами відповідних додаткових угод. При цьому внесення змін до істотних умов контракту, визначених Законом України «Про державну службу», не допускається.

Припинення та розірвання контракту

Припинення дії контракту можливе з підстав, передбачених законом, зокрема:

• у разі закінчення строку, на який укладено контракт;

• за ініціативою особи або за згодою сторін;

• за ініціативою держоргану — у разі невиконання або неналежного виконання особою умов контракту. Згідно з умовами контракту в цій ситуації держорган повідомляє особу про припинення контракту не пізніше ніж за 7 календарних днів до такого припинення;

• у разі припинення держслужби за підставами, визначеними ч. 1 ст. 83 Закону України «Про державну службу».

Рішення про додаткові, крім установлених законодавством, підстави розірвання контракту, а також про строки та порядок повідомлення про це сторонам суб’єкт призначення або керівник держслужби може прийняти до прийняття наказу  розпорядження) про оголошення конкурсу на зайняття відповідної посади або до її заміщення шляхом переведення.

Припинення дії або розірвання контракту передбачає припинення особою державної служби на відповідній посаді..

Див. також